Vyznáte se v dýních?

Publikováno: 23.10.2017
S podzimem přichází kromě začátku školy a sychravého počasí také halloweenské šílenství. Tento původem americký svátek se rozšířil po celém světě a i u nás má řadu příznivců, především dětí. Nejdůležitější je pro správnou halloweenskou oslavu vydlabaná dýně s vyřezaným obličejem a svíčkou uvnitř. Dýně dokáže navodit příjemnou podzimní i strašidelnou halloweenskou atmosféru, tím ale její přednosti rozhodně nekončí.

Dýně jsou velmi chutnou zeleninou, z níž lze připravovat polévky, moučníky, přidávat ji do těstovin nebo ji podávat k masu. Každý, kdo alespoň občas zavítá v supermarketu do oddělení ovoce a zeleniny, ví, že nejsou všechny dýně stejné, nýbrž že je dnes možno sehnat dýně různých velikostí, barev i tvarů. Dokážete je pojmenovat?

Co jsou vlastně dýně

Jako dýně označujeme plody některých zástupců rostlin z čeledi tykvovité. Ta zahrnuje také okurky, melouny, cukety, patisony a tropické kiwano. Tykvovité rostliny jsou většinou popínavé, jednoleté, méně často pak vytrvalé. Dýně jsou nenáročné na pěstování, potřebují jen dostatek prostoru, aby se mohly podle své potřeby rozrůst. Tykve bývají velmi plodné, můžete tedy očekávat bohatou úrodu. Se sklizní ale nespěchejte, počkejte, až bude slupka tvrdá, jinak by se vám dýně brzy zkazily. Jejich trvanlivost můžete prodloužit ustřižením stopky několik centimetrů stopky nad povrchem dýně namísto jejího odlamování a také ponecháním dýně po sklizni na vzdušném a slunném místě po dobu asi jednoho týdne.

To se týká dýní určených ke konzumaci i okrasných odrůd, které sice jsou zpravidla jedlé, moc si na nich ale nepochutnáte, a tak uděláte lépe, když si je někam vystavíte a k jídlu použijete některou z mnoha odrůd jedlých a chutných tykví. Můžete si je vypěstovat sami nebo je zakoupit na farmářském trhu nebo v supermarketu. My si teď představíme několik odrůd, s nimiž se v našich končinách setkáte nejčastěji.

Hokkaidó

Dýně Hokkaidó je bezpochyby nejoblíbenější a na podzim na ni narazíte na každém rohu. Slupka, která může být zářivě oranžová nebo temně zelená, se nemusí loupat, jako je tomu u ostatních druhů dýní, při tepelné úpravě totiž slupka změkne a ve výsledném pokrmu její přítomnost nepoznáte. Dužina je u obou typů Hokkaidó sytě oranžová, obsahuje vysoké množství karotenů. Chuť této dýně je příjemně nasládlá, často se z ní tedy připravují kompoty a marmelády nebo se v podobě pyré přidává do těsta na bábovku, muffiny nebo sušenky.

Špagetová dýně

Tuto dýni si oblíbí především děti. Jak název napovídá, dužina špagetové dýně se při tepelné úpravě rozpadá na dlouhá tenká vlákna připomínající špagety. Tuto žlutou až oranžovou dýni oválného tvaru pečte vcelku a poté vydlabejte špagetová vlákna, která můžete použít jako náhradu těstovin a vhodně dochutit nebo jimi třeba ozdobit halloweenské dobroty pro děti – dýňová vlákna vytvoří skvělé vlasy pro čarodějnici nebo klubko červů. Pokud byste raději zůstali u klasičtějších pokrmů, vyzkoušejte zapečenou špagetovou dýni, a to třeba s mletým masem nebo sýry.

Máslová dýně

 

Máslová dýně (anglicky butternut squash) na první pohled zaujme. Má hruškovitý tvar a barva její slupky se pohybuje mezi pastelově žlutou či oranžovou, béžovou a našedlou. Její výhoda spočívá v malém množství semen a velkém množství dužiny, semena jsou totiž umístěna pouze v rozšířené spodní části, nikoliv po cele délce jako u ostatních tykví. Dužina máslové dýně je sytě oranžová, má nasládlou chuť připomínající lískové oříšky. Hodí se k úpravě na sladko i na slano, je vhodná ke grilování nebo jako příloha k masu. Pokud si chcete ušetřit práci s loupáním, dejte dýni vcelku nebo podélně rozkrojenou do trouby a pečte so změknutí. Poté lžící vydlabejte dužinu a slupku zahoďte.

Muškátová dýně

Zelená nebo béžovooranžová odrůda větších rozměrů s výrazným žebrováním, to je muškátová dýně. Její dužina je sytě oranžová a měkčí než u jiných dýní, přesto je ale třeba oloupat slupku. Možná se setkáte s bílým či našedlým ojíněním na povrchu dýně – nemusíte se bát, plod není plesnivý, naopak je správně vyzrálý. Díky své velikosti je muškátová dýně ideální pro početné rodiny nebo třeba pro výrobu kompotů – z jednoho či dvou kusů máte zásobu na celý rok.

Jak dýně využít v kuchyni

Možné způsoby využití dýní byly naznačeny v popisu jednotlivých typů, neznamená to však, že byste je nemohli využít i jinak než uvedeným způsobem, každá dýně je vhodná k jakékoliv úpravě. Z dýní se často připravují lahodné krémové polévky, které se mohou na vrchu ještě vylepšit dýňovými semínky a dýňovým olejem nebo zakysanou smetanou. Dalším oblíbeným využitím dýní jsou moučníky – dýni podusíme podlitou trochou vody, rozmačkáme šťouchadlem na brambory a vzniklé pyré přidáváme do těsta na bábovku, perník, všelijaké buchty, sušenky, muffiny i palačinky nebo lívance. Dýňové pyré také můžete nanést na křehké těsto a vytvořit tak dýňový koláč. Dýně nakrájené na kostky můžete zavařit jako kompot, rozvařené s cukrem a pektinem zase vytvoří výbornou marmeládu. Dýni lze také zapékat s mletým masem, zeleninou a sýrem nebo bešamelem, pečená, restovaná nebo grilovaná dýně je zase skvělou přílohou k masu. Další přílohou může být bramborovo-dýňová kaše.

Ze všech způsobů využití dýní je asi nejžádanější polévka, a proto vám na ni dáme recept. Pokud vás zaujaly dýňové sušenky, recept na ně najdete v tomto článku.

Dýňová polévka

  • 850 g dužiny dýně libovolné odrůdy

  • 1 cibule

  • 2 stroužky česneku

  • 1 mrkev

  • 650 ml zeleninového nebo kuřecího vývaru

  • 200 ml smetany ke šlehání

  • 2 lžíce másla 

Cibuli a česnek najemno nasekáme a orestujeme na másle. Přidáme nahrubo nastrouhanou mrkev a na kostky nakrájenou dýni, několik minut opékáme, pak přilijeme vývar a přivedeme k varu. Vaříme do změknutí zeleniny, poté přidáme smetanu, necháme projít varem a rozmixujeme. Osolíme, opepříme a můžeme podávat, nejlépe s opraženými dýňovými semínky a dýňovým olejem nebo lžičkou zakysané smetany.

Lenka Ambrožová


Zaregistrujte se, zabere to chviličku

Registrací získáte možnost hodnotit, komentovat a ukládat recepty