Léčba podzimního nachlazení se velmi často řeší návštěvou lékárny a zakoupením přípravků, na které často upozorňují i televizní reklamy. Můžete ale zvolit i jinou formu a vyléčit se s pomocí bylinek a doma vyrobených přírodních léčiv, které snadno připravíte za pár minut.
Kromě bylinných čajů a kapek, které si můžete koupit v lékárně nebo prodejně bylinek, existuje spousta receptů, podle kterých si sami připravíte účinné a často i chutné přírodní přípravky proti rýmě, kašli i chřipce. Vybrali jsme pro vás sedm osvědčených postupů plus jeden tip navíc, a záleží jen na vás, který si vy a vaše rodina oblíbíte.
7 +1 tip, jak se ubránit nachlazení
Jitrocelový sirup
Jitrocelový sirup proti kašli je třeba si připravit předem, na jeho výrobu totiž potřebujeme čerstvé jitrocelové listy, nejlépe mladé. Ty omyjeme, osušíme a plníme do sklenice s klipem společně se třtinovým cukrem – vytvoříme vždy centimetrovou až dvoucentimetrovou vrstvu cukru a poté stejně silnou vrstvu jitrocele, takto pokračujeme, dokud není sklenice plná. Začínáme a končíme vždy vrstvou cukru. Sklenici umístíme na suché a teplé místo a čekáme zhruba 6 týdnů, dokud se nevytvoří sirup. Pokud se ani po této době cukr nerozpouští, můžeme sklenici umístit do hrnce s vodou a opatrně a pozvolna zahřívat.
Citrusový drink
Tenhle nápoj je plný vitamínů, doporučujeme ho pít při nachlazení, kašli a chřipce i jako prevenci těchto onemocnění. Ve smoothie makeru nebo mixéru rozmixujeme půl citronu, celou mandarinku, centimetrový kousek zázvoru a lžíci medu s trochu vody. Do směsi přidáme lžíci kurkumy, lžičku mleté skořice, čtvrt lžičky podrceného hřebíčku a špetku kajenského pepře. Nápoj zalijeme litrem a půl teplé vody a pijeme, účinky se dostaví během chvilky.
Bylinkový čaj
Čajovou směs z bylinek si můžete namíchat do zásoby, a to buď z vlastnoručně nasbíraných surovin, nebo koupených v bylinářství a lékárně. Čaj je vhodný i pro děti a kromě toho, že usnadňuje vykašlávání a dýchání, i dobře chutná. Na jeho přípravu smícháme po hrsti lipových květů, jitrocelových listů, bezových květů a podrcených sušených šípků. Dvě lžíce této směsi zalijeme litrem vroucí vody, po mírném vychladnutí můžeme osladit medem.
Med s křenem nebo česnekem
Med je výborný antioxidant a pomáhá léčit kašel a nachlazení, jeho sílu můžeme ale ještě podpořit tím, že do něj naložíme další antioxidant, a to třeba křen nebo česnek. Chuť tohoto léku sice nemusí být každému příjemná, zabere ale stoprocentně. Stačí jedna lžička dvakrát až šestkrát denně, podle závažnosti onemocnění, a brzy se vám uleví. A jak že takový med vyrobit? Do skleničky vložíme na větší kusy pokrájený česnek nebo nastrouhaný křen, zalijeme kvalitním medem a zavíčkujeme. Můžeme užívat ihned, pokud ho ale necháme aspoň dva týdny uležet, bude účinnější.
Citronový med se zázvorem a tymiánem
Pokud vám předchozí recept nevyhovuje, můžete vyzkoušet tento, který bude chutnat i dětem. Citron důkladně omyjeme a nakrájíme na plátky, kousek zázvoru velikosti palce oloupeme a také nakrájíme na plátky. Snítky čerstvého tymiánu omyjeme a osušíme. Citron, zázvor a tymián střídavě plníme do uzavíratelné sklenice a zalijeme medem. Uchováváme v ledničce. Užíváme buď po lžičkách jako sirup, nebo přidáváme do čaje. Pamatujeme ale na to, že med nikdy nesmíme dávat do horkého čaje, zničili bychom tím prospěšné látky, kterých obsahuje požehnaně.
Sirup na kašel se skořicí
Lahodný sirup z medu se skvělou chutí a zázračnou silou. Připravíme ho velice jednoduše – tři lžíce medu smícháme se dvěma lžícemi kokosového oleje, přimícháme lžičku mleté skořice a šťávu z jednoho citronu. Důkladně promícháme, aby vznikl jednolitý sirup, a užíváme po lžičce třikrát až pětkrát denně.
Bonbony proti kašli
Pastilky proti k cucání jsou velmi populárním způsobem, jak zmírnit kašel a bolest v krku. Bohužel ale bývají poměrně drahé, a tak vám nabízíme alternativu v podobě domácích dropsů, které vyrobíte mnohem levněji a účinek bude stejný, ne-li lepší. Jak na to? Jednu lžíci - nebo jeden čajový sáček - sušených mátových lístků a jednu lžíci sušených květů heřmánku zalijeme čtvrt litrem horké vody, přidáme půl lžičky nastrouhaného zázvoru, půl lžičky mleté skořice a necháme deset minut stát. Poté výluh scedíme, přelijeme do hrnce a zahříváme společně s hrnkem třtinového cukru, nemícháme. Když směs dosáhne teploty 150°C - k měření použijeme kvalitní kuchyňský teploměr - vypneme plamen a necháme ji asi deset minut zchladnout. Přimícháme lžíci medu a ze sirupu vytváříme bonbony tak, že na pečicí papír pomocí lžíce nanášíme kapky velikosti mince a ty necháme zcela vychladnout. Ztuhlé dropsy mohou být ale trochu lepkavé, a proto je můžeme obalit v moučkovém cukru.
TIP na závěr – Cibulová šťáva.
Cibule obsahuje mnoho vitamínů, ale čerstvá syrová cibule se konzumuje jen minimálně. V tomto případě cibuli oloupejte, jemně nakrájejte, v porcelánové misce ji zasypte krupicovým cukrem a uzavřete mikroténovou fólií. Cibule pustí šťávu, která se pak 3 x denně konzumuje – doporučená dávka jsou 3 x 2 čajové lžičky. Šťáva bude chutnat i vašim dětem…
Lenka Ambrožová