Zapékané těstoviny
Zapékání těstovin je v podstatě kuchařská klasika. Různé recepty na zapékané flíčky se šunkou nebo uzeným masem jsou i ve velmi starých kuchařkách. Doma připravené zapečené těstoviny se dají různě obměňovat a přitom se nejedná o jídlo příliš složité, náročné na přípravu a také může být podle použitých surovin i poměrně levné.
Těstoviny vhodné k zapékání
Původně se zapékaly doma připravené široké nudle, tzv. fleky nebo čtverečky, dnes se většinou používají nudle průmyslově vyráběné, které jsou k dostání v mnoha tvarech, různém složení, příchutích a dokonce i barvách. Pravděpodobně z tradice se ale nejčastěji používají široké nudle nebo fleky, velmi dobře se ale zapékají třeba i obyčejné špagety, větší mušličky a podobné tvary.
Specifickým druhem těstovin k zapékání jsou plátky - lasagne.
Příprava těstovin před zapečením
Těstoviny se před zapečením musí uvařit podle návodu, protože se v současnosti vyrábí v různých poměrech základních surovin a vyžadují tak odlišné přístupy. Vždy je vkládáme do dostatečného množství osolené vroucí vody a vaříme ne do úplného uvaření, ale jen do poloměkka. Po uvaření se scedí a propláchnou studenou vodou.
Vhodné ingredience do zapékaných těstovin
Těstoviny můžeme zapékat s mnoha různými druhy surovin a potravin, které se navíc mohou vzájemně kombinovat. Těstoviny se dalšími surovinami míchají nebo se s nimi pokládají do vrstev do tukem vymazaného pekáčku nebo zapékací misky. Tuk je možné posypat trochou jemné strouhanky nebo hrubé mouky, těstoviny se tak nepřipečou ke dnu.
Nejvíce používané přísady do zapékaných surovin
- maso - vařené nebo pečené masa všech druhů, vařené uzené maso nebo mleté maso orestované na tuku. Vařené nebo pečené maso se krájí na drobné kousky.
- uzeniny – různé druhy měkkých salámů včetně párků nebo klobás.
- rybí výrobky – nejlepší jsou krabí tyčinky nebo polotovary z mořských plodů.
- zelenina – čerstvá, mražená i některé druhy sterilované. Některé druhy čerstvé zeleniny je nutné předem tepelně upravit - krátce povařit, podusit nebo orestovat na tuku.
- houby – čerstvé, mražené i sterilované. Čerstvé i mražené je potřeba předem krátce podusit.
- sýry - nejrůznější druhy
- koření podle chuti – samozřejmě sůl, dále pepř, špetka chilli, oregano…Vhodné jsou i různé kořenící směsi – např. provensálské koření.
- zelené natě nebo bylinky se přidávají podle možností a chuti.
Zapékání těstovin
Těstoviny s dalšími ingrediencemi vkládáme v pekáči nebo zapékací míse do předehřáté trouby a zapékáme přibližně 15 minut při 200°C. Na závěr se mohou ještě přelít například vejcem, rozšlehaným v mléce. Je také možné použít některou z omáček vhodných k zapékání, které se připravují jako bešamelová omáčka z másla, hladké mouky a mléka nebo smetany a případně se ještě dochutí. Těstoviny se také mohou jen pokapat kečupem nebo hustě posypat strouhaným sýrem.
Vhodné přílohy
Zapékané těstoviny se konzumují jako samostatné jídlo, přidává se k nim obloha ze syrové nebo sterilované zeleniny, případně zeleninový salát.
Zapékané brambory
Základem zapečených brambor jsou samozřejmě brambory, které se ve vrstvách prokládají dalšími surovinami - vařeným masem, zeleninou, houbami, sýrem, luštěninami...
V některých receptech se používají brambory vařené, vhodnější ale jsou brambory syrové. Vařené brambory se musí připravit dopředu a tak je k dispozici jen jejich určité množství. Pokud jich je málo, musely by se uvařit další. Syrové brambory se můžou přidávat v podstatě neomezeně – stačí je jen oloupat a nakrájet.
Předem uvařené brambory se používají pouze v případě, že se do zapečených brambor přidává brokolice nebo květák, případně sýr, protože tyto druhy zeleniny a sýry potřebují k tepelnému zpracování kratší čas než syrové brambory.
Nejvhodnější přísady
- uzené maso
- drůbeží maso
- uzeniny
- zelenina
- luštěniny
- sýry- nejlépe pikantnější
- houby - nejlépe čerstvé
Jedna porce zapečených brambor pro dospělého člověka by měla vážit přibližně 300 gramů a je na ni potřeba minimálně 250 gramů syrových brambor.