Skladování potravin a surovin bychom neměli podceňovat. Jejich správným uložením ve vhodném obalu ušetříme nejen čas, ale i peníze. Potraviny ukládáme tak, abychom vždy měli přehled o jejich kvalitě a množství, a už při jejich nákupu kontrolujeme neporušenost obalu a také datum výroby, doporučené spotřeby a minimální trvanlivosti.
Skříňky, skříně a police v kuchyni a ve spíži
Kuchyňské skříňky, police a dobře větrané spíže jsou tzv. suché zóny. V praxi to znamená, že v místnosti je teplota 18 až 20°C a velmi nízká relativní vlhkost.
Skladují se zde především často používané suroviny a potraviny
- čaj, káva, kakao
- mouka, cukr
- těstoviny a luštěniny
- konzervy a kompoty
- sůl a koření
- olej, ocet
- čokoláda, sušenky
- chléb a pečivo
- zelenina
- ovoce
- ořechy
Jednotlivé druhy potravin by se měly skladovat společně, nejpoužívanější na nejlépe dostupných místech. Blízko k sobě neukládáme aromatické potraviny a ty, které naopak různé vůně a pachy vstřebávají.
Obaly
Vhodné obaly jsou také velmi důležité. Skladování chleba a pečiva v mikroténových sáčcích je poměrně časté, ale není vhodné, protože v neprodyšném obalu pekárenské výrobky velmi rychle plesniví. Lepší je balení do bavlněné utěrky, chléb se skladuje řeznou stranou dolů. Pokud je to možné, nepoužíváme plastové obaly, i když jsou moderní a lehké.
Na čaj, kávu, těstoviny, rýži a podobné potraviny je dobré používat uzavíratelné skleněné dózy. Zeleninu - především česnek, cibuli nebo i brambory, skladované například v spodní části skříně nebo spíže, je dobré ponechat volně třeba v košíku nebo dřevěné přepravce. Stejně skladujeme i ovoce – hlavně jablka a hrušky.
Kontrola stavu a množství probíhá u často používaných potravin a surovin v podstatě průběžně, ostatní bychom měli zkontrolovat a případně doplnit alespoň jednou za měsíc.
Sklep
Sklepy, ale i studené spíže patří do tzv. chladné zóny. Relativní vlhkost vzduchu je zde vyšší než v suchých prostorách a teplota se pohybuje okolo 12°C.
Tyto prostory jsou vhodné pro uskladnění
- nápojů
- ovoce
- zeleniny
- zavařenin
Ovoce - jablka, hrušky a další druhy, vhodné pro delší uskladnění rozložíme v přepravkách do jedné vrstvy.
Zeleninu je možné uskladnit několika způsoby. Mrkev a další kořenovou zeleninu můžeme napíchat do bedýnky s pískem, brambory ponecháme volně ve větší přepravce, která má ve stěnách otvory. Saláty a další listová zelenina se zavěšují do sítí.
Především ovoce a zeleninu nakupujeme v přiměřeném množství. Uskladněné potraviny je samozřejmě nutné průběžně kontrolovat a doplňovat, ale také spotřebovat.