Mořské plody

Publikováno: 29.03.2016
Mořské plody - nebo také dary moře - jsou potraviny získávané z mořských živočichů. Mořské plody zahrnují ryby, měkkýše (hlavonožci a mlži), korýše (krevety a humrovití) a ostnokožce (sumýši a ježovky). Někdy se pojem mořské plody používá v užším významu jen pro maso mořských živočichů s výjimkou ryb.

Ve většině zemí světa obklopených mořem jsou mořské ryby a mořské plody běžnou a oblíbenou součástí kuchyně. Jsou zdravé, s minimálním obsahem tuku, jsou zdrojem minerálů a nenasycených mastných kyselin potřebných pro náš organismus.

Rozdělení mořských plodů

Plody moře nazýváme mořské živočichy určené ke konzumaci: ryby, korýše a měkkýše. Styl úpravy mořských plodů bývá rychlý, zůstane tak zachována lahodná chuť a křehkost pokrmu. Mezi nejlepší odborníky na přípravu mořských plodů patří Italové, Francouzi, Španělé, Řekové a Japonci.

  • Korýši - krabi, humři, langusty, krevety, garnáti, scampi, raci
  • Měkkýši - plži a mlži – hlemýždi, surmovky, hřebenovky, slávky, ústřice nebo zaděnky, a také hlavonožci – olihně, sépie, chobotnice, krakatice
  • Ostatní - sumýši, ježovky, ostrorepi, medúzy

Druhy mořských plodů

V Evropě patří k nejběžněji konzumovaným "plodům moře" hlavonožci, mlži a korýši. Z hlavonožců jsou oblíbeny zejména kalamáry, což je nejčastěji maso olihně obecné nebo sépie obecné, krájené na charakteristická kolečka. Má poměrně tuhou konzistenci a jemnou chuť, hodí se hlavně na smažení nebo dušené směsi. Tuhé, ale chutné maso mají chobotnice, k využívaným druhům patří chobotnice pobřežní a menší chobotnice pižmová. Z mlžů jsou nejběžněji konzumovány ústřice jedlé, která se konzumuje syrová a slávky jedlé, používané hlavně k vaření a dušení. V přímořských oblastech se konzumují i další druhy mlžů, např. zaděnky, srdcovky, rozchlipky nebo hřebenatky. Korýši, k nimž patří krevety, garnáti, scampi, krabi, langusty a humři mají vesměs jemné, delikátní maso. Mořští plži a ostnokožci jsou pojídáni ve větší míře pouze v přímořských oblastech.

Nákup darů moře

Pokud dostaneme chuť na mořské plody, nemusíme chodit do restaurace, ale koupit si je v obchodě a připravit doma. Na výběr máme více možností, vždy je ale dobré znát zásady nákupu:

  • chlazené - tento způsob je pro většinu plodů nejvhodnější, chlazené plody se prodávají buď volně, nebo jsou vakuované
  • mražené - další možností je nákup mražených plodů, tím dojde k prodloužení trvanlivosti a větším možnostem distribuce, ale ne všechno je dobré zamrazovat
  • živé - některé plody je lepší kupovat živé, jedná se zejména o ústřice, mušle, slávky a srdcovky

To, že jsou živé plody skutečně živé, poznáme tak, že se mírně pohybují, což platí zejména u mušlí. Vyzkoušet to můžeme například tak, že k ní přiložíme nůž, který nám stiskne. U ústřic se navíc život může poznat podle hmotnosti, protože živá ústřice má v sobě vodu a je proto těžší, ale toto obvykle poznají jen odborníci. Čerstvost krevet se pozná podle šedé barvy, trvanlivost je takto tři dny. Spařená kreveta je pak červená a vydrží až šest dnů.

Dary moře konzumujeme vždy co nejčerstvější, aby co nejvíce byly zachovány jejich chuť, vzhled i vůně, tedy celková kvalita a náš zážitek tak mohl být co nejlepší.

Tepelná úprava mořských plodů

Příprava mořských plodů má několik obecných pravidel. Plody se nejčastěji vaří v páře, dusí nebo případně smaží. Na smažení používáme jen velmi málo tuku, nejlépe panenského olivového oleje. Příprava je vždy bez ohledu na typ tepelné úpravy krátká, aby nedošlo ke znehodnocení prospěšných živin a plody zůstaly křehké a chutné. Žádné výrazné ochucování není potřeba, neboť většina darů moře má velmi specifickou chuť. Používáme tedy jen velmi malé množství soli, případně pepře, doplnit vše ještě můžeme troškou citronu. Jiné koření obvykle příliš nepoužíváme.

Konzumace mořských plodů

Tak jako každé jídlo mají i dary moře svůj způsob konzumace. Příbor používáme, pokud jíme krevety, langusty nebo chobotnice. Na mušle používáme vidličku v kombinaci se lžící. Ti zkušenější pak mohou používat prázdné skořápky mušle jako kleštičky, které vyloupnou z plných mušlí jejich obsah. Servírované mušle musí být otevřené, to je totiž známka toho, že se vařily za živa. Mušle, které se samy zavírají, jsou už mrtvé. Pokud jíme humra, budeme potřebovat speciální tenkou dlouhou vidličku se dvěma bodci a se lžičkou na jejím druhém konci a k tomu ještě přidáme speciální humrové kleště. Humr se totiž zpravidla servíruje vcelku. Při konzumaci ústřic nám budou stačit naše ruce. Každá ústřice by měla být naservírovaná na ubrousku. K většině jídel z darů moře se dává na stůl miska s vlažnou vodou a citronem, ve které si po jídle můžete umýt prsty.

 


Zaregistrujte se, zabere to chviličku

Registrací získáte možnost hodnotit, komentovat a ukládat recepty