Dušení je velmi šetrný způsob přípravy různých potravin, protože téměř neztrácejí své výživné hodnoty, vitamíny, minerální a jiné látky, které obsahují. Dušení některých druhů masa trvá poněkud déle, ale například ryby nebo zeleninu tímto způsobem připravíme poměrně rychle.
Dušení ryb a mořských plodů
Ryby a mořské plody dusíme ve vodě i ve vývaru, ale můžeme je dusit i v horkém tuku nebo na zelenině.
Rychlé dušení v horkém tuku - v hlubší pánvi s poklicí rozehřejeme kvalitní olej, tuk nebo třeba i máslo, na ně vložíme porce ryby nebo mořské plody a za občasného obracení je dusíme pod pokličkou ve vlastní šťávě. Doba této úpravy je přibližně 5 minut.
Pomalé dušení ve vývaru - pekáč nebo ohnivzdornou mísu s poklicí vymažeme máslem nebo vyložíme tenkými plátky slaniny, vložíme porce ryb nebo mořské plody, podlijeme je vývarem, přilijeme bílé nebo červené víno, přidáme najemno nakrájenou cibuli, sůl. Koření, případně plátky žampionů, přikryjeme a v rozehřáté troubě dusíme doměkka. Podle potřeby přiléváme během dušení vývar.
Dušení ryb a mořských plodů na zelenině - očištěnou, nadrobno nakrájenou zeleninu orestujeme na oleji nebo másle v pekáči nebo větší pánvi, přidáme k ní porce ryb nebo mořské plody, podlijeme vínem, přikryjeme a dusíme, až jsou ryby a zelenina měkké. V průběhu dušení přiléváme už jen vývar nebo vodu.
Dušení zeleniny
Dušená zelenina je mnohem zdravější než vařená. Zeleninu si nejprve klasickým způsobem připravíme - očistíme ji, oškrábeme nebo spaříme a oloupeme, opláchneme studenou vodou a nakrájíme, případně ji můžeme i nastrouhat. Restujeme ji na rozpáleném kvalitním oleji nebo nejlépe másle, pak ji podlijeme masovým, rybím nebo i zeleninovým vývarem a pod poklicí dusíme doměkka. I k zelenině během dušení v případě potřeby přiléváme vývar nebo vodu, ale většinou to není nutné, protože sama vodu obsahuje a během dušení ji tzv. pustí. Zeleninu můžeme samozřejmě dochutit, přidat k ní kousky masa, ryb a dalších surovin podle receptu jídla, které připravujeme.
Mnoho lidí se domnívá, že dušené ryby, mořské plody nebo zelenina mají nevýraznou chuť a raději je připravují jiným způsobem. Není to v žádném případě pravda, protože i při této možnosti tepelné úpravy můžeme podle fantazie a chuti používat různé koření a dochucovací prostředky.